MEDALE WROCŁAWSKICH STUDENTÓW PODCZAS EUROPEJSKICH IGRZYSK AKADEMICKICH NA WĘGRZECH.
W dniach 11-13 lipiec odbyły się szóste Akademickie Igrzyska Europejskie w miejscowościach Debrecen i Miszkolc na Węgrzech. Jest to 3 największa sportowa impreza multidyscyplinarna na Świecie w tym roku. W zawodach uczestniczyło ponad 4 tyś. sportowców w 17 dyscyplinach. Zawody są rozgrywane co 2 lata w różnych europejskich państwach. W 2022 roku Igrzyska odbyły się w Łodzi podczas których Anna Dąbrowska zdobyła brązowy medal w kategorii 63 kg., a Anna Dyba zajęła V miejsce w kategorii 70 kg. Podczas tych zawodów wicemistrzostwo zdobyła również drużyna Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Tym razem wrocławscy studenci przywieźli do Polski 2 brązowe medale za sprawą Konrada Szatkowskiego występującego w kat. -81 kg. i Anny Dyby w kat. -78 kg.
Do bloku finałowego dotarła również Amelia Konfisz w kat. 63 kg., która w walce o brązowy medal przegrała z Holenderką Krachten ostatecznie zajmując V miejsce.
Najliczniejszą grupę wrocławskich reprezentantów stanowili studenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w tym: Oliwia Kutyła 52 kg (KS AZS-AWF Wrocław), Marta Kuraś 52 kg (Praesidium Wrocław), Anna Świtniewska 57 kg (KS AZS-AWF Wrocław), Amelia Konfisz 63 kg (KS AZS-AWF Wrocław) , Paulina Zarychta 70 kg (Juvenia Wrocław), Anna Dyba 78 kg (KS AZS-AWF Wrocław) , Piotr Zender 66 kg (Juvenia Wrocław), Dawid Hypta 66 kg (Praesidium Wrocław), Aleksy Caliński 73 kg (KS AZS-AWF Wrocław), Konrad Szatkowski 81 kg (KS AZS-AWF Wrocław).
Na Węgierskich matach wystąpił również reprezentant Uniwersytetu Wrocławskiego Maciej Szynalski w kat. 81 kg, odpadając w eliminacjach.
Akademickie Igrzyska Europejskie to nie tylko impreza sportowa, ale również wielkie wydarzenie kulturalne. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania zapewniając uczestnikom wiele atrakcji. W każdy wieczór w wiosce akademickiej zaplanowane były wydarzenia kulturalne między innymi: kolor party, salsa party oraz retro party. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia i odpoczynku w węgierskich termach. Nie obyło się bez wspólnego oglądania piłkarskich półfinałów mistrzostw Europy, gdzie licznie pojawili się Hiszpańscy kibice.
W przyszłym roku Akademickie Mistrzostwa Europy w Judo odbędą się w Warszawie.
Gratulacje dla medalistów oraz pozostałych reprezentantów Dolnego Śląska.




